Vitas Matīsas topošās grāmatas fragmenti

Vitas Matīsas topošās grāmatas fragmenti

Kā dāvanu Café Osiris 25. gadadienā Vita Matīsa atļāva mums publicēt kafejnīcai veltīto nodaļu no viņas topošās grāmatas. Nodaļas fragmenti šeit publicēti ar kupīrām. Jebkādai šī teksta pārpublicēšanai jāsaņem autortiesību turētāja atļauja.


1. apakšnodaļa

“Aktieris? Kinoaktieris?”

Tobrīd man tā nešķita atbilstošākā pieredze darbam, kuru piedāvājām.

Pēc nepilniem diviem mēnešiem, 1994. gada maijā, Rīgā bija jāierodas Džordžam Sorosam, bet kafejnīca pirmajā stāvā zem mūsu biroja, kurai līdz Sorosa kunga atbraukšanai bija jābūt gatavai un atvērtai, tajā brīdī vēl bija būvobjekts – bez personāla, bez aprīkojuma un, kas viskritiskāk, bez attiecīgo iestāžu atļaujas uzņēmējdarbības uzsākšanai un, vispār jau, arī bez uzņēmuma nosaukuma, ar kādu šīs atļaujas varētu saņemt. Lasīt tālāk…


2. apakšnodaļa

„Ozīrisa” leģendā varbūt pietrūkst Voltēra vai Mocarta, tomēr savi vērā ņemami „ciltsraksti” šai kafejnīcai ir. Tā radās kā Sorosa Fonda–Latvija (SFL) projekts, un pirmās vakariņas Café Osiris 1994. gada 29. maijā ar savu klātbūtni pagodināja pats Džordžs Soross.

Restorānu bizness nav joma, kura saistās ar finansista un filantropa Džordža Sorosa vārdu. Tad kā tas nācās, ka tai maija pievakarē pirms 25 gadiem viņš „Ozīrisā” kā namatēvs sēdās pie viena galda ar bijušo Latvijas izglītības ministru (un vēlāko eirokomisāru) Andri Piebalgu, esošo izglītības ministru Jāni Vaivadu, Stokholmas Ekonomikas augstskolas rektoru Stēfanu Burenstamu Linderu un citām izglītības sfēras prominencēm? Lasīt tālāk…


3. apakšnodaļa

Kaut kad starp “Dažādu sieru savienību” un “Tēvzemes Mousse au Brīvības chocolat” es manīju sarunas apsīkstam, tāpēc pievērsu galdabiedru uzmanību sauklim uz kafejnīcas sienas. “Vai kāds var iztulkot, ko nozīmē šī frāze? Kā redzat, tā ir latīniski, ne latviski.” Aut bibat, aut abeat – lieliem burtiem kursīvā latīniski vēstīja S formā izliekts teksts pa vidu starp divām Frančeskas Kirkes gleznām.

Politiķi cieta klusu, pāris latviešu profesori šāva uz labu laimi, mūsu zviedru viesi bija droši vien par “bibat” nozīmi, bet tikai divi pie tāvakara galda spēja pilnīgi pareizi iztulkot visu frāzi – Džordžs Soross un profesors Ilmārs Lazovskis. Profesors Lazovskis no pirmskara Latvijā pamatizglītību ieguvušās paaudzes bija medicīnas zinātņu doktors ar plašu kultūras bagāžu. Pirms gada viņš bija ticis izvirzīts kā kandidāts uz Valsts prezidenta posteni. Es domāju, Latvijai būtu ļoti paveicies,  ja deviņdesmitajos par tās prezidentu būtu kļuvusi šāda līmeņa personība, Lenarta Meri stila valsts galva, erudīts cilvēks ar nepārprotami rietumniecisku orientāciju, kuru nekas nevilktu atpakaļ pie padomju nomenklatūrai tipiskajiem darbības modeļiem un saiknēm. Lasīt tālāk…


4. apakšnodaļa

Andreju Žagaru es pirmoreiz sastapu 1994. gada martā, kad viņš ieradās manā birojā. Gara auguma, izskatīgs vīrietis – viņš tūdaļ atstāja iespaidu (līdz tam es nebiju pamanījusi, ka mūsu biroja krēsli ir pamazi, vairāk piemēroti mana, ne Andreja auguma mēriem). Es izskaidroju situāciju, un pirmais pozitīvais iespaids pieauga vēl vairāk, jo redzēju, ka faktiski viņš visu ir uztvēris jau no pusvārda.

“Un mums vajadzēs tās garās koka līstes avīžu iestiprināšanai, kādas ir visur Eiropas kafejnīcās, – jūs saprotat, par ko es runāju?” Andrejs ne tikai tūdaļ bija sapratis manu nodomu, bet arī steidzās piebilst, ka zinot, kur mums tādas līstes var izgatavot – Dailes teātrī, viņš teica, esot lielisks galdnieks. Un, tādā garā turpinoties, mūsu saruna drīz vien tālu pārsniedza parastas darba intervijas robežas. Uz katru manu jautājumu vai pieminēto problēmu Andrejs atsaucās ja ne gluži ar tūlītēju ierosinājumu, tad vismaz ar dzīvu interesi. Viņš acumirklī bija uztvēris un iztēlojies manu vīziju. Kad noslēgumā apvaicājos, vai viņam viss ir skaidrs, sekoja atbilde: “Bez šaubām. Jūs dodat naudu, neprasāt procentus, un man atliek tikai strādāt? Kas gan te varētu būt nesaprotams?” Lasīt tālāk…


5. apakšnodaļa

Ēdienkarte tapa, renovācijas darbi pēc sākotnējās aizķeršanās strauji virzījās uz priekšu, viedokļu atšķirības ar arhitektiem un dizaineriem bija nolīdzinātas, personāls tika apmācīts – viss šķita ripojam pa pareizajām sliedēm, lai abas atklāšanas – gan inaugurācijas vakariņas ar Džordžu Sorosu un īpašajiem viesiem 1994. gada 29. maijā, gan kafejnīcas atvēršana publikai 15. jūnijā – varētu notikt kā nākas. Bija tikai viens klupšanas akmens – 1994. gada maija sākumā kafejnīcai vēl trūka nosaukuma!  Lasīt tālāk…


turpinājums sekos…


ⒸVita Matīsa
No angļu valodas tulkojis Eduards Liniņš


+371 67 243 002
osiris@cafeosiris.lv
Kr. Barona iela 31, Rīga, LV-1011
www.cafeosiris.lv